top of page

Nasıl Akıcı İngilizce Konuşulur?

Güncelleme tarihi: 15 Nis 2022

Akıcı İngilizce Konuşmanın Avantajları Nelerdir?

 • Akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olur.

 • Uluslararası ticaret için faydalı bir araçtır.

 • Yükseköğretim ve araştırma için gereklidir.

 • Evrensel bir dil olduğu için birçok farklı ülkede iş bulmanıza yardımcı olur.

 • Daha fazla kazanç olanakları sağlar.


Akıcı Bir Şekilde İngilizce Nasıl Konuşulur?


Akıcı İngilizce konuşmayı öğrenmenin birçok yolu vardır; bazı insanlar kurslarda veya özel derslerde eğitimi tercih ederken, diğerleri kendi kendine çalışmayı tercih edebilir. Akıcı bir şekilde konuşmak için dilbilgisi, kelime bilgisi ve telaffuzun temellerini öğrenmeniz gerekir. Fakat sadece bunları bilmek yeterli değildir. Bu süreçte mutlaka konuşma pratiği yapabileceğiniz bir öğretmen ya da dile hakim olan bir arkadaş bulmanız gerekmektedir.

Kendinizi mümkün olduğunca anadili İngilizce olan kişilerle karşılaşacağınız ortamlara sokmalısınız. Bu, beyninizin kelimelerin kulağa nasıl geldiğini ve cümlelerde nasıl bir araya getirildiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda konuşma pratiği yaparken hata yaptığınızda onları düzeltebilecek bir öğretmenin veya arkadaşınızın olması öğrenme sürecini hızlı ve verimli kılacaktır.


Daha önce hiç pratik yapmadığınız yeni bir dili öğrenmek kolay değildir. Ama akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlamanın bazı yolları vardır:

Kendi kişisel çalışma planınızı oluşturun: ne öğrenmek istediğinize, her gün ne kadar zaman harcayacağınıza ve eksiklerinizi tamamlayabilmek için en fazla enerjiye ne zaman sahip olduğunuza karar verin;
Ana dili İngilizce olan kişilerle konuşma pratiği yapın: onlar hatalarınızı düzeltebilecek ve telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır;
Seveceğiniz filmleri, dizileri ve TV şovlarını İngilizce izleyin;
Kelimelere değil anlama odaklanın;
Dili günlük hayatınızın bir parçası haline getirin; okuyun, yazın, izleyin, dinleyin hatta İngilizce düşünün;
Piyasada grup kursları, özel dersler ve çevrimiçi kurslar gibi birçok kurs türü bulunmaktadır;
Bulunduğunuz yerde bir kurs seçebilir, online derslere kaydolabilir veya telefon uygulamaları ile akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz.

Sizin için ulaşabileceğiniz ücretli ve ücretsiz kaynakları düzenledik:

 • HelloTalk Telefonunuza indirerek istediğiniz dilde pratikler yapabilirsiniz.

 • My Language Exchange Adresinden pratik yapabilir, oyunlar oynayabilir, öğrendiğiniz dilden yazılar okuyabilirsiniz.

 • Wordismo Telefonunuza indirerek istediğiniz seviyede kelimeleri İngilizce-Türkçe cümleleriyle görebilir aynı zamanda quizlere ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz. Eğer quizlerde çok puan kazanıp ilk sekize girerseniz verilen ödüllerden de yararlanabilirsiniz :)

 • Free English Study Bu siteden okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime, dilbilgisi gibi bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

 • Cambly Ana dili İngilizce olan öğretmenlerden ders alabilirsiniz.

 • Busuu Busuu'nun ödüllü kurslarıyla online yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda dilbilgisi ve kelime bilgisi için:

 • Spotify: Seçkin Esen - İngilizce Dersleri | İngilizce Kelime Dersleri

 • Youtube İngilizce Dersleri

İngilizce Öğrenmek İçin Dinleyebileceğiniz Podcastler Son olarak, başlar başlamaz akıcı İngilizce konuşmayı beklememeliyiz. Yapılan hatalar cesaretimizi kırmamalı çünkü dil öğrenmek zaman ve çaba gerektirir!

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page