top of page

İki Dillilik (Bilingualism)

İki Dillilik (Bilingualism) nedir?


İki dillilik (bilingualism), iki dili konuşma yeteneğidir. İki dilliliğin zihnimiz, kişisel gelişimimiz ve daha fazlası için faydalı olabileceği kanıtlanmıştır.

İki dilliliğin en önemli faydalarından biri, artan biliş becerileridir. Araştırmalar, iki dil konuşmanın kişinin zihinsel esnekliğini ve problem çözme becerilerini arttırdığını göstermiştir. Bunun nedeni, yeni bir dil öğrenmenin alışık olduğumuzdan farklı bir şekilde düşünmemizi gerektirmesi ve bu da bilişsel yeteneklerimizi güçlendirmesidir.

İki dilli olmanın birçok faydası vardır. Akıl sağlığınızı iyileştirdiği, farklı kültürler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olduğu ve hatta bunama riskini azalttığı gösterilmiştir. İki dilli olmak aynı zamanda size iş piyasasında bir avantaj sağlar.


Dünya Çapında İki Dilli Eğitimİki dillilik, günümüzün küreselleşen dünyasında giderek daha çok aranan bir beceridir. Aslında, Ekonomik ve İş Araştırmaları Merkezi'nin (CEBR) yakın tarihli bir raporuna göre, 2013'te 742 milyon olan ikinci dili İngilizce konuşan insan sayısı 2023'e kadar 1 milyar olacak. Bu, 2023'e kadar İngilizceyi ikinci dili olarak konuşanların sayısı, İngilizceyi ana dili olarak konuşanlardan daha fazla olacak demektir. Bu nedenledir ki iki dili konuşma yeteneği, küreselleşen dünyamızda giderek daha önemli hale geliyor.

İki dilli olmanın iyi bir şey olmasının birçok nedeni vardır, ancak işte en önemlilerinden bazıları:
  • Diğer ülkelerden veya kültürlerden insanlarla daha kolay iletişim kurabilirsiniz.

  • Uluslararası ticaret, diplomasi veya turizm gibi yabancı dil konuşmanın gerekli olduğu alanlardaki işler için daha rekabetçi olabilirsiniz.

  • Bir dili zaten iyi bildiğiniz için başka bir dili öğrenmek daha kolay olabilir.

  • İki dilli olmak okulda, iş dünyasında, yabancı insanlarla iletişimde daha başarılı olmanızı sağlar.

İki dillilik ve iki dilli eğitim sadece iki dilde ustalaşmakla ilgili değil, aynı zamanda farklı ulusların kültürlerini ve tarihlerini anlamakla da ilgilidir.

Araştırmalar, iki dilli olmanın çocuğunuzun okulda ve hayatta daha iyi olmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışma, birden fazla dil konuşan çocukların standart bir testte tek dilli muadillerinden daha yüksek puan aldığını buldu. Bu şaşırtıcı olmamalı, çünkü araştırmalar iki dilli insanların dilleri anlama ve işleme konusunda daha usta olduklarını ve bunun da zekanın artmasına yol açabileceğini gösteriyor. Bu nedenle eğitimcilerin çocuklara başka bir dil öğrenmenin önemini erken yaşlardan itibaren öğretmeleri önemlidir.


İki Dil Konuşmanın Faydaları


İki dillilik, küresel bir şirkette çalışmanın veya dünyanın her yerinden insanlarla etkileşim kurmanın nadir olmadığı modern dünyada giderek daha önemli bir beceri haline geliyor. Başarılı bir kariyere sahip olmak için güçlü bir özgeçmişe sahip olmanız ve müşterilerle ana dillerinde iletişim kurabilmeniz gerekir. Ayrıca, şirketinizin bulunduğu yerdeki yerel dili konuşabiliyor olmanız da yardımcı olur, çünkü şirket çalışanlarının sizinle çalışmasını kolaylaştıracaktır. İki dilli olmanın bir başka yararı da, genel olarak iletişim becerilerinizi geliştirmesidir, bu da sizi herhangi bir ülke veya kültürden herhangi bir kişiyle daha iyi iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Yeni bir dil öğrenmenin birçok faydası olabilir. Örneğin, iki dillilik daha yaratıcı olmanıza yardımcı olabilir ve daha iyi problem çözme becerileri ile ilişkilidir. Aynı zamanda çoklu görev yeteneğinizi arttırır ve hafızanızı geliştirir.


Nasıl Yeni Bir Dil Öğrenebilirsiniz?


İki dillilik birçok avantaja sahiptir: yeni arkadaşlar edinmenize, daha kolay seyahat etmenize ve kariyerinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Ama nasıl yeni bir dil öğrenebilirsiniz?

Dil öğrenimi zaman ve özveri ister. Kültürü deneyimlemeniz, yerel halkla bağlantı kurmanız ve daha iyi olmak için kendinizi dile kaptırmanız gerekir.

Nasıl yeni bir dil öğrenebileceğinize ilişkin tüyoları diğer blog yazılarımızdan not alabilirsiniz.

Okullarda İki Dillilik


Her geçen gün insanlar farklı dillere daha fazla maruz kalıyor. Bir dil öğrenen için bu ne anlama geliyor?

İki dilli bir kişi, iki veya daha fazla dil konuşabilen kişidir. İki dili anadili olarak konuşan biri olabilir veya ebeveynlerinden birinin ana dilini öğrenip diğerini daha sonra öğrenmiş biri olabilir. Bazı öğrenciler hem İngilizce hem de İspanyolca'ya maruz kaldıkları bir ortamda büyümüş olabilirken, diğerleri bu dillerden sadece birini konuşarak büyümüş olabilir.

Okulda ikinci bir dil öğrenmek, iş gücüne ve kariyerinize hazırlanmanın harika bir yoludur. İki dillilik giderek daha değerli bir beceri haline geliyor ve okullar öğrencilere ikinci bir dili nasıl konuşacaklarını öğreten daha fazla sınıf sunmaya başlıyor.

Bir dil akademik bir kursun parçası olarak, devlet tarafından finanse edilen bir proje veya seçmeli olarak veya özel kurslarda öğrenilebilir.


Unutmayın ki dil öğrenmek sabır ve emek ister. Dışarıdan destek almak tek başına yeterli değildir. Kendiniz çabalamalı ve dili öğrenebileceğiniz ortamlar yaratmalısınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page