top of page

Kelime Dağarcığını Geliştirmenin Anahtarı

Güncelleme tarihi: 20 Haz 2022İngilizce Kelime Dağarcığını Geliştirmek Neden Önemlidir?


Kelime dağarcığını geliştirmek önemlidir çünkü insanların başkalarıyla daha verimli ve etkili bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca, başka türlü karşılaşamayacakları yeni ifadeler öğrenmelerine de yardımcı olur. Kelime dağarcığını geliştirmenin anahtarı, öğrenilen yeni kelimeleri kullanmaktır.


Kelime dağarcığınızı oluşturmanın faydaları nelerdir?


Kelime bilgisi oluşturma, yeni kelimeler öğrenme ve bunları konuşma ve yazmada kullanma sürecidir. Yeni kelimeler öğrenmek, kendinizi daha iyi ifade etmenize ayrıca diğer insanların ne dediğini anlamanıza yardımcı olur.

Kelime dağarcığı oluşturmanın faydaları şunlardır:

 1. Okumayı daha ilginç hale getirir.

 2. Başkalarıyla iletişim kurma yeteneğinizi geliştirir.

 3. Başkalarının ne dediğini anlamanızı sağlar.

 4. Daha hızlı ve net düşünmenize yardımcı olur.

 5. Diğer dilleri öğrenme yeteneğinizi geliştirir.

 6. Kelimelerin anlamları ile ilgili birbirinden farklı bilgileri öğrenmenizi sağlar.

 7. Kullandığınız dil ile ilgili tüm bilgileri öğrenmenize yardımcı olur.

 8. Hatta size daha yüksek maaş kazanmanıza yardımcı olabilir.

 9. Dinleme ve konuşma sırasında konuşmacıyı daha az kafa karışıklığı ile takip edebilirsiniz.

 10. Daha eğitimli, özgüvenli bir tonla konuşabilir ve daha inandırıcı argümanlar sunabilirsiniz.

 11. Daha orijinal, kolay ve hızlı bir şekilde cümle kurabilirsiniz.


Peki İngilizce kelime dağarcığımızı nasıl geliştirebiliriz?

İngilizce kelime dağarcığı geliştirmek, okuyarak, yazarak, dinleyerek ve konuşarak yapılabilir.


1. Okuma Listesi Seçmek Veya Oluşturmak


Okuma listesi, okumak istediğiniz kitapların, makalelerin veya diğer metinlerin bir listesidir. İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmek için çalışmak istediğiniz kaynakların bir derlemesidir.Bir okuma listesine sahip olmak, İngilizce kelime dağarcığınızın yanı sıra İngilizce dilini anlamanıza da yardımcı olacaktır. Bir okuma listesinde bulunabilecek birçok kitap, roman ve makale vardır. Bu okuma listesini referans olarak kullanabilir ve ondan yeni kelimeler veya ifadeler alabilirsiniz.

Başlamanın en iyi yolu, ilgi alanlarınıza uygun bir okuma listesi bulmaktır. Bu listeleri internette veya kitapçılarda bulabilirsiniz. Ayrıca kitap seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mevcuttur.


Kitap seçiminde önemli noktalar:


Bir kitabın veya makalenin okuma düzeyine bakmak önemlidir. Bu size kelimelerin ne kadar zor olacağına dair bir fikir verecek ve aynı zamanda ne tür kelime dağarcığı içerdiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Kolay ve zorlu metinler arasında bir denge bulmak oldukça önemlidir. Çok fazla çaba harcamadan okuyabileceğiniz kadar kolay, ama aynı zamanda anlayışınızı geliştirmek için yeterince zorlayıcı metinler bulmalısınız. Ne tür kitaplar okumayı seviyorsunuz? Kurgu mu yoksa kurgu dışı mı? Bunları seçtikten sonra kolaylıkla kendinize uygun okuma listesi oluşturabileceksiniz.


Örnek bir okuma listesi:

A1-A2 Okuma Kitapları

 • Charlotte’s Web- E.B. White

 • Thirteen Reasons Why-Jay Asher

 • The Old Man and The Sea- Ernest Hemminway

 • Mieko and the Fifth Treasure- Eleanor Coerr

 • Peter Pan- J.M. Barrie

 • The Outsiders- S.E. Hinton

 • The Giver- Lois Lowry

 • The House on Mango Street- Sandra Cisneros


2. Günlük Haber Takip Etmek


Online bir şekilde gazetelere ulaşabilmek artık mümkün.


 • The New York Times

 • Daily Express

 • Sunday People

 • The Globe and Mail

3. Kelime Uygulamaları Kullanmak


Eş anlamlılar sözlüğü ve kelime oyunları gibi kelime dağarcıklarını geliştirmenize yardımcı olacak kaynaklardan da yararlanmak büyük fayda sağlayacaktır.


-Wordismo


Kelime dağarcığınızı geliştirmede size çok büyük katkı sağlayacaktır.

Uygulama Sözlük - Kelime Çalış - Quizleri Gör olarak 3 bölüme ayrılmıştır. Kelime Çalış bölümünden dilediğiniz seviyeyi seçip yeni kelimeler öğrenebilir, Quiz bölümünden öğrendiklerinizi test edebilirsiniz. Kelime çalışırken telaffuzunu, cümle içinde kullanımını ve Türkçe karşılığını görmek mümkündür. Aynı zamanda katıldığınız quizlerden puan kazanıp ay sonunda ödüllerden kazanma şansı yakalayabilirsiniz.
Ödülleri, Ödüller|Wordismo sayfasından inceleyebilirsiniz.
İndirmek için: AppStore | GooglePlay


-Wordle

Verilen süre içinde mümkün olduğunca çok kelime bularak kelime dağarcığınızı test eden bir uygulamadır. Kelime oluşturarak puan kazanabilirsiniz. Kelime oyunlarından hoşlanıyorsanız, Wordle'ı deneyebilirsiniz.
-Words with Friends 2Bir kelime tahtası üzerinde online bir şekilde arkadaşlarınızla en yüksek puanlı kelimeyi ararken kelime dağarcığınızı genişletebilirsiniz.


4. Kısa Hikayeler Yazmak
Kısa hikayeler yazmak daha önce kullanmadığınız kelimeleri hem yazınız üzerinde kullanmak hem de tekrar etmek amacıyla çok etkili bir yöntem olacaktır.


5. Eş Anlamlılar Sözlüğü Kullanmak

Öğrendiğiniz kelimeleri bir yere not edip eş anlamına bakmak kelime dağarcığı geliştirme konusunda en etkili yöntemlerden biri olarak sayılıyor. Kelime hazinenize kattığınız kelimeler iletişim sırasında karşı tarafında bilmediği kelimeler olabilir. Eş anlamlı kelimeleri ilk kez duyanlar sizden etkilenebilir ve etkili iletişimde kendinizi geliştirmiş olursunuz.
6. Online Kurslar ve PodcastlerOnline kursları takip etmek, Podcastler dinlemek de kelime dağarcığınızı geliştirmenize katkıda bulunacaktır.
 
Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page