top of page

İngilizcenin Gerekli Olduğu Alanlar

Güncelleme tarihi: 20 Haz 2022
Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

İngilizce, iş, bilim ve teknolojinin uluslararası dilidir. Birçok ülkede en yaygın kullanılan ve aynı zamanda en çok çalışılan dildir. Okullarda bir eğitim aracı olarak kullanılır ve sonuç olarak dünyanın her yerinde birçok insan İngilizce konuşur. Bu, sadece uluslararası bir dil değil, aynı zamanda bilim, teknoloji, küresel politika, hukuk, finans, mühendislik, akademi, işletme, hükümet ve ticaret gibi diğer alanlarda başarılı olmak için en önemli becerilerden biri haline geldiği anlamına gelir. Zengin bir kelime hazinesine sahiptir ve öğrenmesi nispeten kolaydır. Aynı zamanda farklı kültürlere ve dillere sahip ülkelerde birleştirici bir faktördür.

İngiliz dili, Amerikan kültürü, Hollywood filmleri ve internet aracılığıyla tüm dünyaya yayılmıştır. İngilizce artık 20'den fazla ülkede resmi dildir. İngilizce dili dünya çapında 800 milyondan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Küreselleşen bir dünyada çalışmak ve yaşamak istiyorsanız öncelikle İngilizce öğrenmelisiniz.


Dünyayla İletişim Kurmak İçin İngilizce Öğrenmek Neden Önemlidir?

İngilizce, dünyanın en çok konuşulan dilidir ve uzun bir süre de öyle olmaya devam edecektir. Aynı zamanda internette en çok kullanılan dildir, bu da dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurmak için İngilizceyi nasıl kullanacağını bilmenin önemli olduğu anlamına gelir. İngilizce konuşan insanların çoğunun anadili İngilizcedir. Anadili İngilizce olan kişiler tipik olarak dil hakkında derin bir bilgiye sahiptir ve farklı bağlamlarda nasıl kullanıldığını ve belirli bir durum için neyin uygun bir yanıt olacağını anlayabilir. Bununla birlikte, anadili İngilizce olmayan çoğu kişi dilde akıcı değildir, ancak resmi öğrenme yoluyla veya günlük yaşamlarında ona maruz kalarak öğrenirler.


İngilizcenin Gerekli Olduğu Meslekler

İngilizce dünyanın en popüler dilidir. Tüm mesleklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

İngilizcenin gerekli olduğu mesleklerden bazıları şunlardır:

 • Uluslararası ilişkiler

 • Kolluk kuvvetleri

 • Tıp uzmanları

 • Teknik profesyoneller

 • Tercümanlık

 • Yönetici Asistanlığı

 • Turist Rehberliği

 • Akademisyenlik

 • Call-Center

 • Otel Yöneticiliği

 • Uluslararası Ticaret

 • Mühendislik

 • Gazetecilik

 • Garsonluk

 • Kasiyer

İnsanlarla iletişim kurulan hemen hemen her meslekte İngilizcenin gerekli olduğu bilinmelidir.

İngilizceyi Nasıl Daha Etkili Kullanabiliriz?

Fikirlerinizi açık ve doğru bir şekilde iletebilmeniz için İngilizceyi daha etkili kullanmanın bazı yolları vardır.

 1. Çok fazla kelime kullanmaktan kaçının. Kısa cümleler her zaman uzun olanlardan daha iyidir çünkü takip etmesi kolaydır.

 2. Dili yaşayarak öğrenin. Hemen her sitede okuduğumuz üzere; dizi-film izleyin önerileri dili yaşayarak öğrenmede gerçekten çok etkilidir. Ayrıca İngilizce günlük de tutabilirsiniz.

 3. Temeliniz sağlam olsun. Dil öğrenmek üstüne koyarak ilerleyerek biriktirilebilir bir iştir. Eğer tabanını boş bırakırsanız üstüne ne koyarsanız koyun dolmayacak bir birikim olur.

 4. Öğrenirken her duyunuzu kullanın. Yazarak veya sesli herhangi bir uyarıcıyla pekiştirme yaparak kalıcı hale getirebilirsiniz. İnternet siteleri, konuşma uygulamaları kullanabilirsiniz.

 5. Kendinizi bir çocuk gibi düşünün. Çocuk kitapları, çizgi filmleri, TV programları çok basit olur. Ana dili İngilizce olan bir çocuk, geçmekte olduğunuz basamakların aynılarından geçer. Bu nedenle kendinizi dili yeni öğrenmeye başlamış bir çocuk gibi düşünün.

 6. Youtube, Netflix, Spotify gibi sitelerden-uygulamalardan faydalanın. İlginizi çeken konularda videoları İngilizce seslendirmeyle Youtube’dan veya Netflix’den izleyin. Dil edinimine katkı sağlayacak podcast’leri dinleyin.

 7. Dizi, film ve TV programlarını İngilizce alt yazılı izleyin. Alt yazıları öğrendiğiniz dilde açmak cümleleri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

 8. Konuşma uygulamalarına üye olun. İngilizce konuşulan uygulamaları telefonunuza indirip pratik yapabilirsiniz.

 9. Gazete, dergi, hikaye, makale gibi seviyenize uygun yazıları okuyun. Okumak, kelime dağarcığınızı ve gramer becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

 10. İngilizceyi mümkün olduğunca kullanın. Mümkün olduğunca İngilizceyi kullanmalısınız yoksa unutursunuz. Öğrendiğiniz kelimelerle, dilbilgisi kurallarıyla cümleler kurmak onları öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede dili daha etkili kullanmaya başlayacaksınız.

 11. Kendinize zaman tanıyın. Konuşmadan önce kendinize söyleyeceklerinizi toparlamak adına zaman tanıyın. Böylece daha rahat ve akıcı konuşabilirsiniz.


İngilizcenizi geliştirebileceğiniz ücretli-ücretsiz kaynaklarSonuç olarak,

İngilizceyi akıcı konuşabilmeniz için öncelikle kelimeleri nasıl telaffuz edeceğinizi bildiğinizden emin olmanız gerekir. Bunun için bol bol dinleme yapmalısınız. Yapmanız gereken ikinci şey, yavaş ve net konuşmayı öğrenmek. İnsanların konuşurken yaptıkları birçok hata vardır. Bunun nedeni çok hızlı konuşmalarıdır. İngilizceyi daha net konuşmak için biraz yavaşlatmanız gerekir. Yanlış ses tonuyla konuştuğunuzda, dinleyiciniz ne söylediğinizi anlamayabilir. Konuşurken ses tonunuzun uygun olduğundan emin olun. Telaffuzunuzu geliştirmek için İngilizce müzik dinleyebilir, İngilizce alt yazılı ve seslendirmeli dizi-film izleyebilir ve podcastler dinleyebilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page