top of page

İngilizce Dinleme Nasıl Geliştirilir?


İngilizce Dinleme Nedir?

Dinleme, kelime bilgisi, dil bilgisi ve telaffuz öğrenmenize ve bunları geliştirmenize yardımcı olur. Bu nedenledir ki ‘‘Dil öğrenmek dinlemeyle başlar’’. İngilizce dinleme, konuşulan İngilizceyi anlama, aynı zamanda, kullanılan tüm kelimeleri bilmeseniz bile, bir konuşmacının ne söylediğine dikkat ederek anlamlandırma yeteneğidir.Son yıllarda gerek iş dünyasında gerekse özel hayatında İngilizce iletişim kurmak isteyenlere olan ihtiyaç arttı. İngilizce için dünya çapında talep yüksek olmaya devam ediyor ve anadili İngilizce olan kişi sayısı açısından hala ilk on dil arasında yer alıyor. Bir iletişim aracı olarak İngilizceye duyulan ihtiyaca ek olarak, İngilizceyi minimum hatayla akıcı bir şekilde konuşan profesyonellere yönelik artan bir talep var.


İngilizce Dinleme için Farklı Beceri Alanlarını Neler Oluşturur?

İngilizce dinleme, üç farklı alandan oluşan bir beceri setidir. Bunlar kelime bilgisi, gramer ve telaffuzdur. Kelime hazinesi, bir kişinin kelimeler veya terimler hakkındaki bilgisidir. Dilbilgisi, bir dilde cümle kurma kurallarını ifade ederken; telaffuz, kişinin bir dilde konuşma biçimini ifade eder.


İngilizce dinleme becerileri, müşteri hizmetleri, satış ve uluslararası ilişkilerde çalışan kişiler için önemlidir. İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, yüksek sesle okumayı ve üzerlerinde yeni kelimeler bulunan bilgi kartları kullanmayı, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, telefonda konuşmayı veya insanlarla yüz yüze görüşmeyi ve onlarla konuşma pratiği yapmayı, İngilizce okuma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, cümleler yazmayı ve yüksek sesle okumayı denemelisiniz.


İngilizce Dinleme Testi veya Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

İngilizceyi dinleyerek öğrenmenin en iyi yolu, mümkün olduğunca çok İngilizce dinlemektir. Dinleyiciler çeşitli aksanlara, lehçelere ve kelimelere maruz bırakılmalıdır.

Sadece pasif bir şekilde dinlemek yeterli değildir. Ayrıca ses klibinde ne söylendiğini anlamaya çalışmalısınız. Ve eğer anlayamıyorsanız, neden olmadığını çözmelisiniz.

Dinleme dosyaları, yabancı veya ikinci dil öğrenenlerin bir sınava hazırlanmaları için harika bir yoldur. İnternette bulunabilirler ve dinleme geliştirme sürecinde çok daha ucuz bir alternatiftirler.


İngilizce Dinleme Becerilerinizi Nasıl Geliştirebileceğinize İlişkin İpuçları

İngilizce dinlemek göründüğü kadar zor değildir, ancak zaman ve sabır gerektirir. Başlangıç seviyesi için izlenen dizi, film veya programları İngilizce alt yazılarıyla izlemek, anlaşılmayan yerleri geriye alıp tekrar izlemek (dinlemek) büyük bir katkı sağlayacaktır. Zamanla alt yazıyı kaldırarak dinleme becerinizdeki ilerlemeyi görmüş olacaksınız.

İngilizce şarkı dinlemek ve seslendirmek de telaffuz öğrenmede ve geliştirmede büyük fayda sağlayacaktır. Dünya çapında konuşulan farklı İngilizce aksan ve lehçelerinin farkında olmak önemlidir. Ayrıca her gün en az bir yeni şarkı dinlemeye çalışmalısınız ki yeni kelimeler ve deyimler duymaya alışabilesiniz. İngilizce dizi, film izlemek ve şarkı dinlemenin yanı sıra İngilizce podcast dinlemek, dinleme becerilerinizi geliştirmeniz için harika bir yoldur ve kullanabileceğiniz birçok ücretsiz çevrimiçi kaynak vardır.Spotify

Seçkin Esen - İngilizce Dersleri | İngilizce Kelime Dersleri

Conner Pe - Listening Time

Youtube

Seçkin Esen - İngilizce Dinleme Kursu (English Listening Practice For Beginners)Easy Learn English - LearningGOWeb Siteleri

ESL-Lab Ted Ted-ed British Council Learn English

Web sitelerinin kullanım şeklini ve dinleme becerisi için daha fazla bilgiyi bu videodan bulabilirsiniz.

“If there is no struggle, there is no progress.” —Frederick Douglass

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page