top of page

IELTS, TOEFL, YDS VE PTE HAKKINDA

IELTS, TOEFL, YDS ve PTE öğrencilerin, profesyonellerin ve çalışanların İngilizce dil becerilerini değerlendiren İngilizce yeterlilik sınavlarıdır. Yeterlilik sınavları, dünya çapındaki üniversiteler tarafından lisans öğrencileri veya lisansüstü başvuru sahipleri için seçim sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.


Peki senin için hangi sınav uygun? Cevabını bilmiyorsan hadi birlikte bakalım!
IELTS NEDİR?


IELTS, İngilizcenin ana dil olduğu bir ülkede çalışmanıza, okumanıza veya oraya göç etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir İngilizce dil yeterlilik testidir. Buna Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD gibi ülkeler dahildir. Açılımı International English Language Testing System, yani Uluslararası İngiliz Dili Test Sistemi’dir. British Council, IDP: IELTS Australia ve Cambridge Assessment English tarafından ortaklaşa yönetilmektedir.

Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak, yaşamak veya okumak istiyorsanız, yüksek düzeyde İngilizce dil yeteneği gösterebilmelisiniz.


HANGİ IELTS SINAVINA GİRMELİYİM?

Birçok IELTS sınav türü mevcuttur. Hangisinin amacınıza uygun olduğunu seçip, o sınava başvuruda bulunmalısınız.


IELTS Academic

IELTS Academic sınavı, lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim almak veya doktor, hemşire, öğretmen, avukat olarak mesleki bir ortamda çalışmak istiyorsanız bu sınava başvurmalısınız.


IELTS General Training

Orta öğretime devam etmeyi, mesleki bir eğitime kaydolmayı, iş için yurt dışına taşınmayı planlıyorsanız ya da Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere veya ABD'ye göçmenlik başvurusu yapmak istiyorsanız bu sınava başvurmalısınız.


IELTS Academic UKVI

İngiltere'de eğitim almak veya çalışmak için IELTS Academic UKVI sınavına başvurmalısınız.


IELTS General Training UKVI

İngiltere’de çalışmak, yaşamak, eğitim görmek veya mesleki eğitim almak istiyorsanız IELTS UKVI sınavına girmeniz gerekebilir.

IELTS General Training UKVI sınavı içerik, format, değerlendirme ve zorluk düzeyi açısından IELTS General Training ile aynıdır. Fakat UKVI sınavına, yalnızca İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilen sınav merkezlerinde girilebilir.


IELTS Life Skills A1/B1

İngilizce speaking ve listening becerilerini A1, veya B1 Düzeyinde kanıtlaması gereken kişiler içindir. Yalnızca listening ve speaking becerilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Sınav, 16 ile 22 dakika sürer. İkinci bir sınav katılımcısıyla birlikte gerçekleşir.

Sınav sonuçlarınız geçti veya kaldı olarak verilir. Başarılı olarak değerlendirilen sınav sonucunuzu vize başvurunuz için kullanabilirsiniz.

IELTS Sınavı hakkında daha detaylı bilgilere IELTS IDP Turkey sitesinden ulaşabilirsiniz.

TOEFL NEDİR?


Açılımı Test of English as a Foreign Language, yani Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi’dir. Ana dili İngilizce olmayanlar için standartlaştırılmış bir İngilizce dil yeterlilik testidir. İngilizce olarak ne kadar iyi okuyabildiğinizi, konuşabildiğinizi, yazabildiğinizi ve dinleyebildiğinizi ölçen bir sınavdır.

TOEFL sınavı, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İngilizcenin yüksek öğrenimde kullanılan diğer birçok yerde, kolej veya üniversitede okumak isteyen kişilerin dil becerilerini ölçmek için tasarlanmıştır.
HANGİ TOEFL SINAVINA GİRMELİYİM?

Bir çok TOEFL sınav türü vardır. Bunlar TOEFL IBT, TOEFL Essentials, TOEFL ITP (Kurumsal Test Programı), TOEFL Junior ve TOEFL Primary'dir. Diğer TOEFL sınavları yalnızca belirli yerlerde mevcuttur veya öğrenciler bunları yalnızca okullarında alabilir. TOEFL IBT ve TOEFL Essentials en popüler sınavlardır.


TOEFL Essentials

TOEFL Essentials, genel ve akademik odaklı, daha basit ve daha ucuz, 1,5 saatlik çevrimiçi bir İngilizce sınavı olarak tasarlanmıştır. Essentials testinde puanlar 1 ile 12 arasındadır.


TOEFL IBT

TOEFL IBT, bir öğrencinin İngilizce konuşulan bir üniversitede okumaya hazır olup olmadığını belirlemek için tasarlanmış uzun ve zorlu bir sınavdır (3 saatten fazla sınav süresi). Birçok öğrenci, sınava girmeden önce TOEFL'a hazırlanmak için 3 ila 6 ay harcar.

Testin IBT versiyonundaki TOEFL puanı 0 ile 120 arasında bir ölçektedir.


TOEFL ITP

TOEFL ITP, genellikle üniversiteler ve İngilizce dil kursları tarafından kullanılmaktadır.


YDS NEDİR?YDS, Yabancı Dil Sınavı'nın kısaltmasıdır. Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Test, İngilizce olarak ne kadar iyi iletişim kurabileceklerini ve günlük yaşamlarının ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

Doçent, doktora, yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecekler Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) başvurabilirler.


PTE NEDİR?


PTE (Pearson Test of English Academic) bilgisayar tabanlı yeni bir uluslararası akademik İngilizce sınavıdır. Sınav, anadili İngilizce olmayan ve akademik İngilizce yeterliliklerini kanıtlamak zorunda olan katılımcıların dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini ölçer.

PTE Sınavı YDS ,IELTS ve TOEFL'a göre çok daha kolaydır. Ayrıca YÖK ve pek çok yabancı üniversite tarafından da eşdeğerliliği bulunmaktadır.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page